Eduard Michael Grosu câștigă cursa Urban Race ROAD

Eduard Michael Grosu, actualul campion național, membru al echipei NippoViniFantini, a câștigat cursa Urban Race ROAD cu un timp de 1 oră 9 minute și 34 secunde. Acesta a câștiga locul întâi și la categoria de vârstă 15 – 29 de ani.

A fost o cursă foarte frumoasă. Am acceptat invitația lui Daniel Sârdan, în primul rând pentru că este o cauză nobilă pentru sportivii paralimpici, apoi eu vin după o căzătură în China și am vrud să verific nivelul de pregătire”, a spus Eduard Grosu.

Campionul național a apreciat traseul ca fiind unul tehnic, însă cursa a fost una atipică pentru el din puncte de vedere al duratei.

Am mai concurat în jurul clădirii Parlamentului, însă niciodată pe aleile interioare. A fost o cursă scurtă și oarecum rapidă, eu fiind obișnuit cu timpi de 5 – 6 ore”, a comentat Eduard Grosu. Victoria am obținut-o pe ultimul ”gât” la sosire”.

Eduard și-ar dori să vadă cât mai mulți copii care practică ciclismul și în egală măsură cât mai mult respect pe șosele.